Kanclelaria
Historia
Informacje
Patron
Duszpasterze




































Parafia Marklowice
Strona Główna
„Ustawa Kamilka” wzięła swoją nazwę od imienia tragicznie zmarłego (w następstwie bestialskiego maltretowania fizycznego i psychicznego) ośmioletniego chłopca z Częstochowy.

Nowelizacja Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, czyli tzw. “Ustawa Kamilka”, która weszła w życie 15 lutego 2024 roku (a częściowo obowiązywała już od 29 sierpnia 2023 roku) zawiera szereg rozwiązań dotyczących lepszej ochrony dzieci przed przemocą oraz zapewnienia im kompleksowej pomocy w przypadku skrzywdzenia. To zbiór zasad, które pomagających tworzyć bezpieczne i przyjazne dzieciom środowisko.

Od 15 sierpnia 2024 roku nowe przepisy będą już w pełni egzekwowane przez organy kontrolne Narodowego Funduszu Zdrowia, Państwowej Inspekcji Pracy oraz instytucji samorządowych.
Z tytułu wdrożenia tzw. „Ustawy Kamilka” wzrosła rola i odpowiedzialność podmiotów, w których przebywają osoby poniżej 18. roku życia. Regulacje prawne obejmują placówki opiekuńcze, wychowawcze, resocjalizacyjne, artystyczne, medyczne, rekreacyjne, hobbystyczne, sportowe, muzealne, hotelarskie, a także religijne.
Kandydaci na nauczycieli, opiekunów, wolontariuszy czy instruktorów, którzy mają zostać dopuszczeni do pracy z dziećmi, muszą być zweryfikowani w Krajowym Rejestrze Karnym (KRK), a także w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (RSPTS).
Jak podaje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która jest ekspertem w obszarze standardów ochrony dzieci, w placówce, która spełnia standardy ochrony dzieci nie mogą pracować osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu dziecka, wszyscy pracownicy muszą wiedzieć, jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia dziecka oraz jak podejmować interwencję w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy – w placówce lub w rodzinie. Wszystkie dzieci dowiadują się, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami - w realnym świecie oraz w Internecie. Wszystkie dzieci mają stały dostęp do informacji, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach życiowych
.


***



Zgodnie z wytycznymi „Ustawy Kamilka”, w Parafii Świętego Stanisława w Marklowicach istnieje baza kontaktów interwencyjnych do wykorzystania w przypadku naruszenia poprawnych relacji interpersonalnych pomiędzy dorosłymi a dziećmi lub młodzieżą nieletnią, zwłaszcza – pozostającymi „pod opieką parafii”.



TELEFONY KONTAKTOWE


800-12-12-12 całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka;

+48 32 253 05 00 (całodobowy) Katolicki Telefon Zaufania (Katowice)

116-111 całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Telefon jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę;

800 100 100 telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)

112 numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.









Duszpasterz osób pokrzywdzonych

Ks. KAROL FAJ
kom.: +48 510 516 282
e-mail: wsparcie.dm@katowicka.pl